اګست 03, 2020

وطنم ایامش همه عید شوند اگر بگذارند …

وطنم ایامش همه عید شوند اگر بگذارند …

محمود احمد نوید

در آستانۀ عید سعید اضحی رهبری امارت اسلامی افغانستان حضرت شیخ امیرالمومنین حفظه‌الله مطابق همه ساله پیام پرمحتوای عیدی‌شان منتشر شد؛ پیامیکه نشات گرفته از ایمان، رشادت، مبارزه، اخلاص، تواضع و سرشار از نکات بسی ارزشی توأم با تدبیر و درایت بود.
در پیام رهبری امارت اسلامی از مجاهدین و ملت غیور افغان به پاس جانفشانی‌های بی‌نظیرشان به خاطر اسلام و آزادی کشور تقدیر شد، به شهدای راستین راه حق علو درجات و برای زخمی‌ها طلب شفای عاجل و برای زندانیان آزادی‌شان از قید بند آرزو شد.
رهبری مجاهدین در بخش‌های مهم پیام خود توصیه به صبر و استقامت، اخلاص و اخلاق نموده و مجاهدین را شدیدا به توجه زیادتر به سر و مال مردم کرده و به آنها هدایت داد تا می‌توانند با ملت خود مهربان و از اخلاق کار بگیرند.
رهبری مجاهدین دستاوردهای سیاسی و پیمان دوحه را مهم تلقی کرده و تمام جهت‌ها را به اجرای مواد آن موافقتنامه دعوت داده و واضحا ارشاد فرمودند که تمام تلاش‌ها در راه ختم جنگ افغانستان روی دست است و جهت‌های مهم جنگ باید با درک وضعیت فعلی و شرایط خاص این روزها، موانع صلح را از میان برداشته تا افغان‌ها به تفاهم رسیده و مشکلات روزمره، رنج و مکافات طاقت‌فرسای ملت زجرکشیده از میان برداشته شود.
نیز به همه پیام عفو و محبت فرستاد که امارت اسلامی بنای دشمن با هیچ افغان خود را نداشته و ندارد و از مخالفین در صف ادارهٔ کابل نیز خواست با استفاده از چنین فرصت‌های طلایی دست از مخالفت با برادران مجاهد خود برداشته و راه عقلانیت، ثبات و خیر خود را انتخاب کنند.
رهبری مجاهدین در بخش‌های دگر از پیام‌شان بر تعلیم و تعلم فرزندان کشور و نیز آبادی و بازسازی تاکید ویژه کرده و سبب نوید به آرزوی دیرینهٔ افغان‌ها شد، چیزیکه همگی انتظار می‌کشند که روزگاری در سایهٔ امنیت و آرامش کامل، صلح سرتاسری، استقلال و آزادی واقعی، افغان‌ها بتوانند دست در دست هم داده کشور خود را با هم بسازند.
مسئله صلح، مذاکرات بین‌الافغانی، روابط حسنه و احترام متقابل با دنیای خارج و بالخصوص همسایگان از دگر موارد درشت بودند که رهبر مومنان – حفظه‌الله – به آنها وضاحت داده و تحقق آنچه که به خیر افغان‌ها و افغانستان است را دور از دسترس ندانست و با تکرار نظام همه شمول، متعهد و پایبند به مقرارات و اصول به همه امید و انرژی مثبت داده که ان‌شاءالله در سایه نظام اسلامی افغان‌ها به خیر و فلاح دنیا و آخرت خویش نایل خواهند آمد.
پس از نشر پیام رهبری مجاهدین، شاید چند ساعتی نگذشته بود که پیام خوش‌ آتش‌بس سه روزه از خاطر خوشی‌های ایام عید از طرف امارت اسلامی اعلان گردید؛ یقینا این خبر مسرت‌انگیز سبب خوشی تمام افغان‌ها شده و همه از آن به خوبی و خوشحالی استقبال کرده و می‌کنند.
باید گفت آنچه که مانع آتش‌بس دایمی، برقراری صلح و آرامش در کشور و ختم اشغال و جنگ می‌شود هرگز مجاهدین نیستند بلکه این جهت مقابل است که متاسفانه افغان‌ها را از خوشی‌های که مستحق‌شان است محروم کرده و می‌کند و گرنه مجاهدین در مذاکرات با امریکا، و دوران اجرای پیمان دوحه و در بیانیه‌های رسمی، همواره از روی منطق و انصاف تاکید داشته و دارند که حاضر‌اند بخاطر دلخوشی ملت رنج‌کشیدهٔ خود، ختم جنگ و بحران در کشور و آمدن عزت و استقلال واقعی در چوکات شریعت و مصلحت علیای کشور با طرف‌های اصلی جنگ تعامل کند؛ و آنچه که سبب محرومیت افغان‌ها از خوشی‌های دایمی شده نه مجاهدین که متاسفانه یک مشت انسان‌های تنگ نظر سوار بر گردهٔ افغان‌ها و غافل از درد و رنج ملت‌اند که اگر مزاحمت‌های آنها نبود چه بسا که نه تنها در شب و روزهای عید بلکه همیشه روزها و شب‌های ملت افغانستان با ختم جنگ عید بودند.
آری اگر دشمنان خارجی و ایادی اجیر داخلی بگذارند بعید نیست همه ایام عید شوند، اگر بگذارند و دست از مزاحمت، ممانعت و اشغال بکشند، و اگر بگذارند افغان‌های واقعی، خود مستقل برای سرنوشت کشور خود تصمیم بگیرند و اگر بگذارند افغان‌ها به آزادگی و عزت خویش برسند تردیدی نیست که همه روزهای افغانستان به مردم عزیزاش عید خواهند شد.
بله عید واقعی در افغانستان وقتی است که جنگ و اشغال نباشد.

Related posts